strona główna    
OSP Budzisław Kościelny  OSP Jabłonka  OSP Kleczew  OSP Roztoka  OSP Sławoszewek  OSP Złotków  ZOM-GZOSPRP  
Niedziela 5 Maj 2024 | Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
 
  
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP

 
 
Kroniki OSP

 

 

 

 

 

 

Nasze "Księgi Dziejów", czyli kroniki OSP w Roztoce

Okoliczności powstania kroniki OSP w Roztoce

„Mianowicie dnia 17 czerwca w roku pańskim 1956 o godzinie 17.00 założono we wsi Roztoka Straż Ogniową. Na zebraniu założycielskim wybrano Zarząd, Komisję Rewizyjną i już nazajutrz nowo powołana komórka zaczęła na dobre swoje działanie. ...” Tak przedstawił nam pierwsze pisemne relacje (luźne zapiski)  z tego wydarzenia Komendant Kulturalno-Oświatowy druh Dyonizy Dawidziak ówczesny (kronikarz nowo powstałej Komendy OSP w Roztoce). Chociaż kadencje Zarządu OSP w tym czasie trwały tylko przez dwa lata i co rusz  zmieniali się członkowie na stanowiskach w tych Zarządach to i tak druh Dawidziak nadal szczegółowo spisywał ważniejsze wydarzenia z życia swej jednostki. Nie zaprzestał pisać nawet wtedy, kiedy w 1960 roku objął funkcję prezesa OSP w Roztoce i pełnił ją nieprzerwanie aż do 1992 roku. Kroniki a raczej zapisy wydarzeń czynione w tym czasie przez druha Dawidziaka może nie były tak estetyczne czy też  pięknie oprawione, ale były za to bardzo szczegółowe. W 1992 roku funkcję naczelnika i zarazem kronikarza OSP w Roztoce objął trzydziestoletni wówczas druh Bogdan Siwiński, który tak jak i druh prezes był miłośnikiem i fantastą historii swojej jednostki. Od razu przejęte od druha Dawidziaka materiały i zapiski złożył w jedną całość, która miała ciągłość historyczną i tworzyła formę regularnej kroniki. W 2003 roku po raz pierwszy prace druha Bogdana Siwińskiego zostały nagrodzone na X Ogólnopolskim Konkursie Kronik w Zielonej Górze. W roku 2004 do pomocy w spisywaniu historii roztockiej OSP dołączyły także dzieci druha Bogdana, syn Sławomir i córka Marietta (  oboje również są strażakami OSP w Roztoce ). Na rezultat  tej współpracy nie trzeba było długo czekać, albowiem w 2006 roku rodzina wystąpiła na kolejnym XIII Ogólnopolskim Konkursie Kronik w Gnieźnie, gdzie roztockie kroniki oprócz zdobytych laur były również przedstawione jako prace wzorcowe godne naśladowania. Dalej w roku 2007 nasze kroniki znów zajęły czołowe miejsce na Wojewódzkim Konkursie Kronik we Wronkach. Obecnie historia OSP w Roztoce zajmuje już III Tom kroniki z życia jednostki i jej członków.  

   Kronikarze spisujący dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Roztoce od jej powstania w 1956 r. po dzień dzisiejszy 

 

Druh Dyonizy Dawidziak
kronikarz OSP Roztoka
w latach 1956-1992 r.

Druh Bogdan Siwiński 
kronikarz OSP Roztoka 
od 1992 r.

                                           
         
 

 

Rrodzina roztockich kronikarzy Sławomir, Marietta i
Bogdan Siwińscy od 2004 r. wspólnie spisują dzieje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •    Osiągnięcia roztockich kronikarzy   

         Do roku 2000 kronikarz druh Bogdan Siwiński doskonali swe amatorskie umiejętności w spisywaniu historii swej OSP w Roztoce. Po raz pierwszy prace druha Bogdana mają istotny oddźwięk w 2001 roku. Mianowicie, na przeglądzie kronik w Warszawie roztocka kronika została wyróżniona a jej twórca, czyli druh Bogdan Siwiński otrzymał zaproszenie na centralne obchody "Dnia Strażaka", gdzie prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polski druh Waldemar Pawlak osobiście wręczył Mu legitymację członkowską (nr.019) Ogólnopolskiego Klubu Kronikarza. 

 

Druh Waldemar Pawlak 
dokonuje pamiątkowego 
wpisu do naszej kroniki.

Prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak wręcza
legitymację członkowską Bogdanowi Siwińskiemu.

 

 

 

 

 

 

 

 

2003 rok
X Ogólnopolski Konkurs Kronik w Zielonej Górze

           Wydaje się, że roztockie kronikarstwo zmierza we właściwym kierunku. Albowiem opracowania pierwszego tomu kroniki autorstwa druha Bogdana Siwińskiego  znów znajdują uznanie w oczach Jury kronikarskich konkursów. Mianowicie na V Wojewódzkim Konkursie Kronik, który sie odbył 12 września w Poznaniu kronika OSP w Roztoce otrzymała wyróżnienie i awans do konkursu na szczeblu krajowym. Finał tego konkursu odbył się 25 września w Zielonej Górze, gdzie praca również otrzymała wyróżnienie.

  • Poznań 2003 rok

V Wojewódzki Konkurs Kronik OSP w Poznaniu
od lewej kronikarz dh Bogdan Siwiński, dyr.
biura Zarządu OW ZOSP w Poznaniu Andrzej
Jankowski i przedstawiciel PSP w Poznaniu. 

V Wojewódzki Konkurs Kronik OSP w Poznaniu 
od lewej Stanisław Lewandowski, Bogdan  
Siwiński oraz dyrektor biura Zarządu OW
ZOSP w Poznaniu Andrzej Jankowski . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Zielona Góra 2003 rok

Kronikarz Bogdan Siwiński (3 od prawej) na
X Ogónopolski Konkursie w Zielonej Górze.

Od lewej prezes OSP Roztoka Stanisław  i
kronikarz Bogdan Siwiński na konkursie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Wręczanie nagród druhowi Bogdanowi 
Siwińskiemu za wyróżnienie w konkursie.

Kronikarz OSP Roztoka druh Bogdan Siwiński  
w Muzeum Pożarnictwa w Kęszycy .

 

 

 

 

 

 

 

2004/2005 rok
Rodzinne kronikarstwo w roztockiej OSP

       W 2004 roku kronikarzowi Bogdanowi Siwińskiemu w sukurs przychodzą jego dzieci, notabene równiez członkowie roztockiej OSP. Syn Sławomir (19 lat) na potrzeby kroniki zajmuje się gromadzeniem materiałów i  komputerową obróbką tekstu. Natomiast córka Marietta (15 lat) zajmuje się dokumentacją fotograficzną historii roztockiej OSP. 

 

Druh Sławomir Siwiński

Druhna Marietta Siwińska


 

 

 

 

 

 

 

 

2006 rok
Rodzinne kronikarstwo w roztockiej OSP

      Tegoroczne eliminacje VIII Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP i finał XIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP odbył się w tym samym miejscu, czyli w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie woj. wielkopolskie. Z tejże okazji prace naszych roztockich kronikarzy miały możliwość uczestnictwa w obu tych konkursach. I tak, w konkursie wojewódzkim  "zespół" Marietta, Sławomir i Bogdan Siwińscy otrzymali wyróżnienie za wzorową kronikę. Natomiast w konkursie ogólnopolskim oprócz wyróżnienia druhna Marietta Siwińska otrzymała dodatkową nagrodę za zaangażowanie w tak młodym wieku w utrwalanie historii własnej OSP.

 

Druhna Marietta i Sławomir
Siwińscy na Ogólnopolskim
Konkursie kronik w Gnieźnie.

Druhna Marietta Siwińska
(ost.od prawej) wśród
najmłodszych kronikarzy.

    

 

 

 

 

 

 

 

Rozdanie dyplomów i nagród
 na  XIII Ogólnopolskim
Konkursie kronik w Gnieźnie.

Druhna Marietta i Sławomir
Siwińscy wśród nagrodzonych
w gnieźnińskim Konkursie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh Sławomir, Marietta i Bogdan
Siwińscy na Ogólnopolskim
Konkursie kronik w Gnieźnie.

Przewodniczący Jury konkursu
dr.Eugeniusz Walczak notuje
dane roztockich kronikarzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

2007/2008 rok
Sukcesów kronikarskich ciąg dalszy

          Dziś śmiało można powiedzieć, że odnoszenie sukcesów przez naszych kronikarzy w ostatnich latach stało się bodajże normą. Ponieważ każde zgłoszenie kronik na jakikolwiek konkurs w efekcie przynosi  minimum wyróżnienie. Tak było w 2007 roku kiedy to, wysłane przez naszych kronikarzy prace na IX Wojewódzki Konkurs Kronik OSP we Wronkach otrzymały specjalne wyróżnienie jako prace wzorcowe. Taki scenariusz wydarzeń z roztockimi kronikami był i w obecnym 2008 roku. Albowiem teraz również, wzorem lat poprzednich nasze kroniki zostały zgłoszone na  X Wojewódzki Konkurs Kronik OSP do Czarnkowa (woj,wielkopolskie), gdzie również zostały wyróżnione. Do tego konkursu dodatkowo została zgłoszona kronika Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kleczewie autorstwa druha Bogdana Siwińskiego, który od 2006 roku jest członkiem Prezydium tegoż Zarządu i dodatkowo jeszcze piastuje  stanowisko kronikarza. Kronika pisana przez druha Bogdana Siwińskiego oprócz wyróżnienia na konkursie wojewódzkim w Czarnkowie otrzymała jeszcze awans na XV Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP, którego finał odbył się 28.09.2008 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Jury tego konkursu uznało kronikę przedstawioną przez druha Bogdana Siwińskiego jako pracę wzorową, za którą druh Bogdan otrzymał dyplom oraz nagrody rzeczowe. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Kronikarska młodzież w roztockiej OSP

Kronikarka OSP Roztoka
druhna Marietta Siwińska.

Kronikarz OSP Roztoka
druh Sławomir Siwiński.

 

 

 

 

 

 

 

Kronikarz OSP Roztoka
druh Bogdan Siwiński.

Dh Sławek Siwiński na konkursie
 w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 

 

 

 

 

 

Dh Sławek Siwiński otrzymuje
nagrody za kronikarską pracę.

Dh Bogdan Siwiński otrzymuje
dyplom i nagrody za kronikarską.

  

 

 

 

 

 

 

Druh Bogdan Siwiński podziwia
pracę innych kronikarzy.

Maria Siwińska (w zast.Marietty)
na konkursie w Czarnkowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

2009 rok
Szkolenia, konkursy i przeglądy

Szkolenie kronikarzy OSP w Przewięzi k/ Augustowa

        W dniach 17 - 23 sierpnia 2009 roku  w ośrodku szkolenia w Przewięzi k/ Augustowa odbyło się tygodniowe ogólnokrajowe szkolenie dla strażackich kronikarzy. Organizatorem szkolenia było Biuro Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie reprezentowane przez dyrektora tegoż biura druhnę Leonardę Bogdan. Do udziału we wspomnianym szkoleniu rekomendowani przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu zostali również kronikarze naszej OSP w Roztoce druh naczelnik  Bogdan Siwiński i druhna Marietta Siwińska. Dzięki temu wyróżnieniu nasi lokalni twórcy historycznych zapisów z życia i działalności OSP w Roztoce mogli dodatkowo zgłębić posiadaną przez siebie, nie małą już przecież wiedzę na temat sposobu pozyskiwania historycznych materiałów i zapisywania ich w kronikach OSP. Mieli ku temu niepowtarzalną okazję, ponieważ wykładowcami tego szkolenia byli wybitni historycy pożarnictwa i znawcy tematu tacy, jak np. dr Andrzej Gmitruk, dr Eugeniusz Walczak czy też mgr Anna Przybylska. Miłymi przerywnikami w szkoleniu była wycieczka na Litwę do Wilna i wycieczka objazdowa po ziemi augustowskiej w okolice doliny Rozpudy, gdzie w ciszy i spokoju można było samemu osądzić, czy zasadnym jest budowanie obwodnicy w tymże rejonie, czy też nie? 

XI Eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP
"RAKONIEWICE 2009"

        Tegoroczną areną XI Wojewódzkiego Konkursu Kronik, który odbył się dnia 12 września br. było Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Na konkurs nadesłano 52 kroniki, z których tylko 5 jako kroniki wzorowe uzyskało akces do udziału w XVI Ogólnopolskim Konkursie Kronik OSP. Konkurs ten odbędzie się w dniach 18-20 września br. w Dowspudzie /k Suwałk. Wśród tych pięciu nominowanych kronik była oczywiście kronika naszej OSP w Roztoce redagowana przez druhów Bogdana, Sławomira i Mariettę Siwińskich. Natomiast dodatkowo jeszcze druh Bogdan Siwiński jest kronikarzem Zarządu Oddziału Miejsko-Gm. ZOSP RP w Kleczewie. Opracowanie to również było zgłoszone na ten konkurs i także zostało w nim wyróżnione.

Druh Bogdan Siwiński otrzymuje dyplom z rąk
czł. Zarządu Głównego ZOSP RP Jana Solaka.

Dyplom (wyróżnienie) dla drha Bogdana
na XI Wojewódzkim Konkursie Kronik OSP.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kronikarz Bogdan Siwiński oraz druhny Maria
Siwińska i Justyna Kaźmierowska na konkursie.

Pamiątkowego wpisu do kroniki dokonuje
członek Jury konkursu dh Jan Solak.

       

 

 

 

 

 

 

 

XVI Finał Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP
"Dowspuda 2009"

        Dziś można śmiało powiedzieć, że XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kronik przeszła do historii. Konkurs odbył się w dniach 18 - 20 września br. w Dowspudzie /k Suwałk. Na ten konkurs (po weryfikacjach wojewódzkich) nadesłano z całej Polski 123 kroniki opracowane w 166 tomach. 89 kronik OSP (wśród których była kronika naszej OSP w Roztoce dalej, 10 kronik Powiatowych Zarządów ZOSP RP, 8 kronik Zarządów Oddziałów Gm. ZOSP RP i 16 kronik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP). Z tego Jury konkursu wyłoniło 29 kronik , jako "Kronika Wzorowa" (niepisane I miejsce), 28 kronik to "Kronika Wyróżniająca" (odpowiednik II miejsca), 37 kronik, jako "Kronika Poprawna" (odpowiednik III miejsca), 19 kronik otrzymało dyplomy za udział natomiast 10 nie było ocenionych wcale, gdyż nie spełniały kryteriów konkursu. Nasza kronika została uznana przez Jury konkursu, jako "Kronika Wzorowa" i tym samym znalazła się w gronie 29 najlepszych kronik OSP w Polsce.

Druhna Maria Siwińska reprezentuje na
 konkursie w zastępstwie dh Mariettę Siwińską

Druhna Maria Siwińska wśród uczestników
XVI Ogólnopolskiedo Konkursu Kronik OSP.

 

 

 

 

 

 

 

Przewodniczący Jury dr Eugeniusz Walczak
podpisuje nagrodę książkową z dedykacją.

Dyplom dla dh Marietty Siwińskiej
jednej z kronikarek OSP w Roztoce.

      

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferencja naukowa w Sejmie RP "Strażacy we wrześniu 1939 roku"     Warszawa 5 październik 2009 r.

        Dnia 5 października br. kronikarz naszej OSP w Roztoce druh Bogdan Siwiński oraz młoda kronikarka druhna Marietta Siwińska zaproszeni zostali przez Biuro Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie do udziału w konferencji naukowej pod hasłem "Strażacy we wrześniu 1939 roku". Konferencję, która odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP rozpoczął -  Polski Hymn Narodowy oraz Hymn Związku OSP RP (Rycerze Floriana) odśpiewany przez Kameralny Chór Mieszany CANTUS z Połczyna Zdroju. Następnie Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP druh Zygmunt Tomczonek powitał wszystkich przybyłych gości i przedstawił program ramowy konferencji, który w swym brzmieniu przewidywał referaty i wystąpienia związane z powyższym tematem. Głos w tej kwestii zabierali wybitni specjaliści w dziedzinach historii, historioznastwa pożarniczego, wojennego itp. Wśród mówców byli m.inn. prof. Piotr Matusak (Przewodniczący Komisji Historycznej ZG ZOSP RP), jego zastępca - Wiceprzewodniczący Komisji Historycznej ZG ZOSP RP dr Janusz Gmitruk, dr Grażyna Korneć ( referowała "Przysposobienie Wojskowe Strażaków") oraz prof. Adam Dobroński, który referował zagadnienie "Strażacy Białostocczyzny we wrześniu 1939 roku". W dalszej części konferencji głos zabierali zaproszeni goście oraz kronikarze (wśród nich również druh Bogdan Siwiński) podnosząc temat: "Kroniki OSP jako źródło historyczne wojny obronnej 1939". Konferencja, po wyczerpaniu tematu i wcześniejszym podsumowaniu jej przez prof. Piotra Matusaka zakończyła się o godz. 15.30 występem Młodzieżowej Orkiestry OSP Mykanów. 

 

Zaproszenie kron. dh Bogdana Siwińskiego
na konferencję naukową do Sejmu RP.

Zaproszenie kron. dh Marietty Siwińskiej
na konferencję naukową do Sejmu RP.

 

 

 

 

 

 

 

Kronikarz OSP Roztoka dh Bogdan Siwiński
w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Konsultacja kronikarzy OSP
na konferencji naukowej w Sejmie RP.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kronikarz OSP Roztoka druh Bogdan Siwiński
na konferencji naukowej w Sejmie RP.

Kronikarz OSP Roztoka druh Bogdan Siwiński
przed Sejmem RP na ul. Wiejskiej w W-wie .

 

 

 

 

 

 

 

 

2010 rok
Konkursy kronik OSP na szczeblu wojewódzkim

XII Finał Wojewódzki Konkurs Kronik OSP
"Krajenka 2010"

        Dnia 11 września br. odbył się w Krajence (pow. złotowski) XII wojewódzki przegląd kronik OSP. W Wielkopolsce jest ponad 1000 jednostek OSP. Tylko około 70 z nich prowadzi swoje kroniki, wśród tej siedemdziesiątki jest oczywiście nasza OSP w Roztoce. Kronikarzem jednostki (od 30 lat) jest druh Bogdan Siwiński, który w swym dorobku na niwie kronikarskiej ma wiele sukcesów rangi wojewódzkiej i krajowej. Dzisiejszy Wojewódzki Konkurs Kronik OSP zorganizowany w Krajence, jest kolejnym sukcesem druha naczelnika B. Siwińskiego. Jednakże, z powodu zbieżności daty i godziny innej ważnej imprezy (IV Wojewódzkie Zawody OSP) nie mógł być obecny na rozdaniu nagród (upominków) za działalność kronikarską. Docelowo, ostatecznie w konkursie brało udział 55 kronik, jednakże na podsumowanie do Krajenki przyjechało tylko około 40 kronikarzy. W zastępstwie druha Bogdana Siwińskiego, który jest również kronikarzem Zarządu Oddziału Miejsko-Gm. ZOSP RP w Kleczewie do Krajenki pojechali druhna Maria Siwińska i druh Eugeniusz Kaczmarek. Po prelekcji wygłoszonej przez miejscowych specjalistów strażackiego kronikarstwa Przewodniczący Jury dzisiejszego konkursu druh Andrzej Kacprzak przystąpił do wręczenia laureatom dyplomów i nagród w postaci wydawnictwa książkowego. Dodatkowo jeszcze w ramach krajeńskiego przeglądu kronik OSP oprócz części oficjalnej, która odbyła się  w miejscowej szkole z wykładem na temat historii powiatu złotowskiego, kronikarze zwiedzili również Krajenką i miejscową OSP. 

Dh Maria Siwińska i dh Eugeniusz Kaczmarek na
XII Wojewódzkim Konkursie Kronik w Krajence.

Czł. Zarządu OW ZOSP RP w Poznaniu dh Maciej
Tomasik dokonuje pamiątkowego wpisu do kroniki.

     

 

 

 

 

 

 

Druhna Maria Siwińska odbiera nagrody od
Przewodniczącego Jury dh Andrzeja Kacprzaka.

Druh Eugeniusz Kaczmarek odbiera nagrody od
Przewodniczącego Jury dh Andrzeja Kacprzaka.

 

 

 

 

 

 

 

2011 rok
XVIII Ogólnopolski Konkurs Kronik

oraz

XIII Finał Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP "TUREK 2011"

        Tegoroczny XIII finał wojewódzkiego przeglądu kronik OSP oraz eliminacje XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP odbyły się dnia 10 września br. w Turku (pow. Turek, woj. wielkopolskie). Na konkurs zgłoszono 42 kroniki z 16 powiatów województwa wielkopolskiego. Nasz powiat koniński-ziemski, już od wielu lat reprezentują tylko kronikarze z OSP w Roztoce (rodzina Marietta, Sławomir i Bogdan Siwińscy). Na dzisiejszy konkurs przedstawione zostały dwie kroniki redagowane przez druha Bogdana Siwińskiego (Dzieje OSP w Roztoce Tom IV i kronika Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kleczewie Tom II). Obydwa opracowania znalazły uznanie w oczach Jury konkursu i na Gali rozdania nagród zostały przedstawione jako wzór kronikarskiego rzemiosła do naśladowania. Nasz kronikarz dh Bogdan Siwiński za wzorowe prace otrzymał specjalne wyróżnienie i nagrody książkowe. Przewodniczący Jury dh Zbigniew Gradecki  w słowach podsumowujących tegoroczny konkurs, na podstawie przedłożonych nań prac oznajmił, że jest spokojny o jakość historycznych przekazów dotyczących Ochotniczych Straży Pożarnych województwa wielkopolskiego.

 

Kronikarz naszej OSP w Roztoce
dh Bogdan Siwiński

dyplom dla dh Bogdana Siwińskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 rok
Wojewódzki Konkurs Kronik w Czerminie, pow. pleszewski oraz Ogólnopolski konkurs kronik w Opatowie woj. świętokrzyskie 

XIV Finał Wojewódzki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i XIX Konkursu na pamiętniki, wspomnienia relacje i opracowania „Z dziejów OSP”  - Czermin 2012 -.

        W dniu 8 września br. w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie odbył się XIV Finał Wojewódzki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i XIX Konkursu na pamiętniki, wspomnienia relacje i opracowania „Z dziejów OSP”.W budynku tym w 1928 roku powstała OSP w Czerminie, która była gospodarzem tegorocznej imprezy. Przybyłe Kronikarki Kronikarze i autorzy opracowań zostali powitani przez prezesa oddziału powiatowego ZOSP RP w Pleszewie druha Zbigniewa Serbiaka. Słowa uznania za pracę wykonywaną na rzecz środowiska lokalnego skierował do zebranych wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który zarazem dokonał otwarcia Finału. Z -  historią oraz teraźniejszością gminy Czermin zapoznał zebranych wójt Sławomir Spychaj. Na konkurs wpłyneły 42 kroniki z 18 powiatów (czarnkowsko-trzcianecki (1 szt.), gnieźnieński (1 szt.), gostyński (3 szt. ), jarociński (1 szt. ), kaliski (1 szt. ), koniński-ziemski (2 szt. ), kościański (2 szt. ), krotoszyński (1 szt. ), międzychodzki (1 szt. ), obornicki (2 szt. ), ostrowski (10 szt. ), pleszewski (2 szt. ), rawicki (1 szt. ),  średzki (4 szt. ), turecki (2 szt. ), wolsztyński (3 szt. ), wrzesiński (2 szt.), złotowski (3 szt. ). W sumie wystawiono do oceny 61 tomów kronik. Na finał krajowy, który odbędzie się w dziach 28-30 września 2012 r. w Opatowie (woj. świętokrzyskie) zakwalifikowano 6 kronik:

   1. OSP Roztoka pow. koniński-ziemski, (autor: Bogdan Siwiński)
   2. OSP Uścikowo pow. obornicki, (autor: Katarzyna, Mariusz i Małgorzata Misterscy)
   3. OSP Lewków pow. ostrowski, (autor: Kazimierz Marchewka)
   4. MDP Czermin pow. pleszewski, (autor: Natalia Serbiak)
   5. OSP Wroniawy pow. wolsztyński, (autor: Małgorzata Schonfeld)
   6. OSP Nekla pow. wrzesiński , (autor: Przemysław i Małgorzata Szalaty)

Na zakończenie finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz dwie książki: „Pożarnictwo Powiatu Pleszewskiego” autorstwa Jana Woldańskiego oraz "Z dziejów OW ZOSP RP Woj. Wielkopolskiego im. gen. St. Taczaka" autorstwa dr. Eugeniusza Walczaka.

 

Kronikarz naszej OSP w Roztoce
dh Bogdan Siwiński.

Dh Bogdan Siwiński - laureat Wojewódzkiego
Konkursu Kronik OSP w Czerminie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kronikarz dh Bogdan Siwiński na tle dworku, tam odbywał się tegoroczny konkurs kronik OSP.

Kronikarz dh Bogdan Siwiński odbiera nagrody
za zwycięstwo w konkursie kronik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 XIX Ogólnopolski Konkurs Kronik i XIX Konkurs na pamiętniki, wspomnienia relacje i opracowania „Z dziejów OSP” - Opatów 2012 -.

        W dniach, od 28 do 30 września, odbywały się w Opatowie (woj. świetokrzyskie) spotkania laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP. To była kolejna impreza, która wpisała się w cykl uroczystości organizowanych z okazji jubileuszu 730-lecia Opatowa. Do Opatowa przybyło około 120 kronikarzy OSP z całej Polski, by zapoznać się na miejscu z miejscowymi tradycjami dokumentalnymi. Było to jednocześnie spotkanie laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik. Pierwszego dnia odbywały się warsztaty szkoleniowe, które prowadzili dr Rafał Dmowski i druh Zbigniew Todorski z Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wieczorem zespół „Strefień” z pobliskich Jurkowic zaprezentował sztukę „Z czartem sprawa”. Drugiego dnia goście zwiedzali Opatów, Ujazd, Sandomierz, trzeciego – uczestniczyli w sesji popularnonaukowej i podsumowaniu konkursu. - Dziękuję wszystkim kronikarzom, którzy z pasją notują najdrobniejsze zdarzenia związane z ruchem strażackim, i nie tylko zresztą  – powiedział podczas podsumowania burmistrz Andrzej Chaniecki. – Dziękuję za tę społeczną żarliwość.
Na zakończenie konkursu Leonarda Bogdan i burmistrz Andrzej Chaniecki przekazali drobne pamiątki uczestnikom konkursów na kroniki, wspomnienia, relacje i opracowania OSP.  W spotkaniu uczestniczyło około 120 osób z całej Polski spośród około 8 tys., którzy piszą kroniki OSP. Praca naszego kronikarza - dh Bogdana Siwińskiego po raz kolejny zdobyła uznanie w oczach wybitnego Jury konkursu i jako wzorowa kronika uplasowała się w ścisłej krajowej czołówce.

 

Dyplom dla kronikarza naszej OSP     
w Roztoce dh Bogdana Siwińskiego.

Kronikarz naszej OSP w Roztoce dh Bogdan Siwiński 
odbiera dyplom i upominki za wzorową kronikę naszej OSP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dh Bogdan Siwiński wśród laureatów najlepszych kronik OSP
w kraju - Opatów 30 września 2012 r. -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013 rok
Ogólnopolski konkurs kronik w Ciechocinku woj. kujawsko-pomorskie oraz Wojewódzki Konkurs Kronik w Wągrowcu pow, wągrowiecki.

XV Wojewódzki oraz XX Ogólnopolski Konkurs Kronik i XX Konkurs na pamiętniki, wspomnienia i opracowania „Z dziejów OSP” - Ciechocinek 2013 -.

W dniach 6-8 września 2013 r., w Ciechocinku  odbył się finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP. Na konkurs nadesłano 107 strażackich kronik w 208 tomach, wśród których była również kronika Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kleczewie (II tom), spisywana przez roztockiego kronikarza druha Bogdana Siwińskiego. W ramach konkursu kronikarze zwiedzali m. in. wystawę kronik biorących udział w tym konkursie. Ponadto uczestniczyli w warsztatach metodycznych, mieli również możliwość zwiedzenia najciekawszych i osobliwych miejsc oraz zabytków uzdrowiskowego Ciechocinka. Na koniec - przed rozdaniem nagród, laureaci konkursu wzięli udział w sesji popularno-naukowej, która odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Jury konkursu poraz kolejny bardzo wysoko oceniło pracę druha Bogdana Siwińskiego - kwalifikując ją, jako kronikę wyróżniającą. Prezentowana kronika - w II tomach,  obejmuje okres działania Oddziału Miejsko-Gm. ZOSP RP w Kleczewie w latach od 1976 r. do 2013 r.

Kronikarz dh Bogdan Siwiński laureatem 
Ogólnopolskiego Konkursu Kronik w Ciechocinku.

Kronikarz dh Bogdan Siwiński odbiera nagrody 
w XX Ogólnopolskim Konkursie Kronik OSP. 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 rok
Ogólnopolski konkurs kronik w Polanicy - Zdrój woj. dolnośląskie oraz Wojewódzki Konkurs Kronik w Rakoniewicach pow. wolsztyński.

XVI Wojewódzki oraz XXI Ogólnopolski Konkurs Kronik i XXI Konkurs na pamiętniki, relacje, wspomnienia i opracowania „Z dziejów OSP” - Poplanica-Zdrój 2014 -.

W dniach 12-14 września w Polanicy-Zdrój woj. dolnośląskie odbył się XXI Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP i XXI konkurs na pamiątki, wspomnienia, relacje i opracowania "Z Dziejów OSP". Województwo wielkopolskie reprezentowane było przez 9 kronikarzy, wśród których byli również roztoccy kronikarze Bogdan i Marietta Siwińscy, którzy zaprezentowali kronikę OSP w Roztoce oraz monografię napisaną przez druha Bogdana Siwińskiego pt. OSP ROZTOKA "STRAŻ WIDMO". Na ponad 100 prac nadesłanych z całej Polski 11 z nich - w tym również i prace naszych kronikarzy, uzyskały tytuł kroniki wzorowej (niepisane I miejsce). To bardzo cieszy, że znów o roztockiej OSP usłyszał cały kraj.

Wyróżnienie za redagowanie kroniki.

Wyróżnienie za napisanie monografii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kronikarz dh Bogdan Siwiński laureatem
Ogólnopolskiego Konkursu Kronik w Polanicy-Zdroju.

Kronikarz dh Bogdan Siwiński wśród 100 laureatów
XXI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik w Polanicy-Zdroju .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX Ogólnopolski Konkurs na Prace Popularnonaukowe i Badawcze dotyczące historii pożarnictwa - Warszawa 2014 -.

10 grudnia br. w sali konferencyjnej w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie odbyło się podsumowanie IX Konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa. Była to niejako kontynuacja XXI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP i konkursu na pamiątki, wspomnienia, relacje i opracowania "Z Dziejów OSP", który odbył się we wrześniu br. w Polanicy-Zdroju. Natomiast na ten ogólnopolski konkurs nadesłano 22 najlepsze prace z całego kraju, wśród których była również książka autorstwa naszego druha Bogdana Siwińskiego pt. OSP ROZTOKA "STRAŻ WIDMO", opowiadająca między innymi o egzystencji mieszkańców wsi Roztoka oraz o działalności tutejszej jednostki OSP i życiu prywatnym jej członków. Poziom warszawskiego konkursu był bardzo wysoki, to tym bardziej cieszy, że publikacja druha Bogdana Siwińskiego zdobyła nadspodziewanie duże uznanie w oczach Jury Głównej Komisji Historycznej, która przyznała jej III nagrodę (III miejsce w Polsce).

Trzecia nagroda w Polsce dla dh Bogdana Siwińskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh Bogdan Siwiński otrzymuje nagrodę z rąk prof. dr hab. Piotra Matusaka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 rok
Ogólnopolski konkurs kronik w Kazimierz-Dolny woj. lubelskie oraz Wojewódzki Konkurs Kronik we Włoszakowicach pow. leszczyński.

XXII Ogólnopolski Konkurs Kronik i XXII Konkurs na pamiętniki, wspomnienia relacje i opracowania „Z dziejów OSP” - Kazimierz Dolny 2015 -.

W dniach 11-13 września br. w Kazimierzu Dolnym, woj. lubelskie na terenie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i Zajazdu Piastowskiego odbyło się spotkanie laureatów XXII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP. Na konkurs ten zakwalifikowało się 95 kronik strażackich w 173 tomach nadesłanych z całego kraju. Najwięcej kronik zakwalifikowało się z województwa łódzkiego, kujawsko - pomorskiego i małopolskiego, zaś z województwa wielkopolskiego było tylko 7 najlepszych prac, wśród których znalazła się również kronika Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kleczewie prowadzona przez druha Bogdana Siwińskiego. Jury Głównej Komisji Historycznej oceniało tylko te księgi, które nie podlegały takiej ocenie od co najmniej dwóch lat i zawierały aktualne zapisy minimum do maja br.

W ocenie  jury brało pod uwagę między innymi walory dokumentalne i poznawcze zapisów, systematyczność, obecność solidnych materiałów źródłowych, materiałów uzupełniających (zdjęcia, wycinki prasowe itp.), estetykę oraz ogólną koncepcję kroniki. Ocena podzielona była na trzy kategorie nagród: pierwsza to "Kronika Wzorowa" (niepisane I miejsce), druga to "Kronika Wyróżniająca" (II miejsce) oraz trzecia kategoria to "Kronika Poprawna" (III miejsce). Kierując się tymi kryteriami 17 kronik (wśród których była praca druha Bogdana Siwińskiego) uznano za wzorowe, 25 za wyróżniające, a 35 za poprawne. Resztę prac otrzymało symboliczne upominki i dyplomy za udział w konkursie.

W pierwszym dniu eliminacjom ogólnopolskiego konkursu kronik towarzyszyły warsztaty, a także sesja popularnonaukowa. Dzień drugi pobytu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą strażaccy kronikarze poświęcili na zwiedzanie starego rynku, ruin zamku, wieży oraz malowniczych uliczek miasteczka. U schyłku dnia skorzystali z gościnności strażaków z OSP w Młynkach, gdzie odbył się wieczór integracyjny. Trzeciego dnia po oficjalnym ogłoszeniu wyników XXII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP i rozdaniu nagród strażaccy kronikarze powrócili do macierzystych jednostek, aby nadal skrzętnie dokumentować historię ruchu strażackiego w swych lokalnych małych ojczyznach.

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh Bogdan Siwiński odbiera nagrody w konkursie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XVII Finał Wojewódzki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i XXII Konkursu na pamiętniki, wspomnienia relacje i opracowania „Włoszakowice 2015” .

 

W dniu 26 września 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury We Włoszakowicach odbył się XVII Finał Wojewódzki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i XXII Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych”.

Na tegoroczny Finał zgłoszono 26 kronik: z 13 powiatów: (gostyński (3 szt.), koniński-ziemski (2 szt.), leszczyński (2 szt.), międzychodzki (1szt.) nowotomyski (1 szt.), ostrowski (7 szt.), ostrzeszowski (1 szt.) ,pleszewski (2 szt.), rawicki (1 szt.), szamotulski (2  szt.), średzki (1 szt. ), turecki (1 szt. ), złotowski (2 szt.), w sumie wystawiono do oceny 39 tomów kronik.

Na finał krajowy, który w tym roku odbył się w dniach 11-13 września w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie) wyjątkowo wcześniej niż finał wojewódzki zakwalifikowano 7 kronik:

1. OSP Zalesie pow. gostyński (kronikarz Leszek Ciemniak).

2. Oddział Miejsko Gminny ZOSP RP w Kleczewie pow. koniński-ziemski (kronikarze Marietta Siwińska, Bogdan Siwiński).

3. Orkiestra Dęta Quantum OSP w Rychwale pow. koniński-ziemski (kronikarze Olga Osajda, Zbigniew Osajda).

4. MDP Wronki pow. szamotulski (kronikarze Patrycja Wilińska, Jerzy Śmiłowski).

5. OSP Wronki pow. szamotulski (kronikarze Patrycja Wilińska, Jerzy Śmiłowski).

6. OSP Wolica Kozia pow. średzki (kronikarz Jacek Nyczke).

7. OSP Lotyń pow. złotowski (kronikarka Renata Żydałowicz).

Na „Konkurs na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów OSP” zgłoszono:

8 opracowań; z 5 powiatów (koniński-grodzki, leszczyński, obornicki, ostrowski, wągrowiecki, turecki,) - na finał krajowy zakwalifikowano 5 opracowań:

1. „140 lat ochotniczego ruchu strażackiego w Koninie 1874-2014”, pow. koniński-grodzki. (autorzy: Błażej Zalewski, Eugeniusz Bartczak).

2. „Strażacki Dąb Wolności”, pow. leszczyński, (autor: Kazimierz Wolniczak).

3. „Z dziejów jednostki OSP Uścikowo”, pow. obornicki, (autor: Tomasz Węgrzak ).

4. „612 lat wsi i 90 lat OSP Gorzyce Wielkie”, pow. ostrowski, (autor: Irena Poprawa).

5. ,, Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Kawęczyn- zarys historyczny)”, pow. turecki, (autorzy: Bartosz Stachowiak, Jan Nowak).

 

Podsumowania wyników tegorocznego finału oraz wręczenia nagród dokonał dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP druh Andrzej Jankowski. 

 

                                                   2016 rok
Szkolenie w Przewięzi k/Augustowa, Wojewódzki Konkurs Kronik w Obrze pow.
wolsztyński i Ogólnopolski Konkurs Kronik

                                 w Supraślu woj. podkaskie.

 

Szkolenie kronikarzy w Przewięzi k/ Augustowa.

W dniach 21-27 sierpnia 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowo-wypoczynkowym „AGRAWIT” w Przewięzi k/Augustowa odbył się kolejny cykl szkoleń dla opiekunów Izb Tradycji OSP oraz Muzeum. W szkoleniu uczestniczyło 45 muzealników, strażackich kronikarzy i opiekunów Izb Pamięci OSP z całego kraju. Województwo wielkopolskie reprezentowało pięć osób: gen. PSP w stanie spoczynku Ryszard Kamiński, kronikarka Natalia Serbiak z OSP Czermin pow. pleszewski, Anna Cierniak z Zarządu OGm. ZOSP RP w Czerminie pow. pleszewski, kronikarka OSP Lipia Góra pow. szamociński oraz członkini Zarządu Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Ewa Burzyńska, a także Bogdan Siwiński kronikarz OSP Roztoka pow. koniński-ziemski i Przewodniczący Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego. Szkolenia odbywały się dwuetapowo, gdzie w pierwszym etapie znamienite grono prelegentów, wśród których byli m.in. przedstawiciele Głównej Komisji Historycznej ZG ZOSP RP prof. Piotr Matusak, prof. Adam Dobroński oraz dr Rafał Dmowski i dr Janusz Gmitruk przybliżyli słuchaczom sposoby prawidłowego prowadzenia kronik OSP. Karolina Sikora reprezentująca Muzeum Historii Ruchu Ludowego z siedzibą w Warszawie przedstawiła prawidłowy sposób zabezpieczania i archiwizowania eksponatów muzealnych. Zaś Wiceprezes ZG ZOSP RP druh Zygmunt Tomczonek, jako współgospodarz kursu w swym wystąpieniu przypomniał ceremoniał strażacki, który coraz bardziej jest wypaczany i odbiega od przyjętych norm. W drugim etapie szkoleń druhna Leonarda Bogdan reprezentująca Dział Programowy Zarządu Głównego ZOSP RP zaserwowała uczestnikom kursu prawdziwą lekcję bogatej historii regionu augustowskiego, Suwalszczyzny i Podlasia zahaczając nawet o Wilno i Troki na Litwie. Uczestnictwo w kursie raz jeszcze rozszerzyło u kronikarzy ich horyzonty myślowe dotyczące problematyki kronikarskiej OSP i muzealnictwa. Naczelnik - a zarazem kronikarz naszej OSP w Roztoce zaprezentował - na tak zacnym forum działalność kronikarską w rodzimej jednostce OSP Roztoka oraz działalność Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego, którego druh Bogdan Siwiński jest Przewodniczącym - i który to jak się okazuje jest pierwszym klubem w kraju działającym w takiej formie.

Sala wykładowa w ośrodku szkoleniowym w Przewięzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy uczestnicy szkoleń w ośrodku szkoleniowym w Przewięzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

XVIII Wojewódzki Konkurs Kronik OSP - Obra 2016 -.

I znów głośno o roztockiej OSP!
10 września 2016 r. w Obrze pow. wolsztyński odbył się XVIII Wielkopolski Finał Wojewódzki XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik oraz XXIII Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z Dziejów OSP”. Na konkurs przysłano 54 kroniki w 80 tomach. We wspomnianym konkursie brała udział również kronika naszej OSP w Roztoce, która otrzymała od komisji oceniającej tytuł Kronika Wzorowa" (44 na 45 możliwych puntów) i tym samym zakwalifikowała się na konkurs krajowy, który odbędzie się 23-25 września br. w Supraślu. Na konkurs do Suprasla wysłano 15 kronik i 5 opracowań.

Druh Bogdan Siwiński prezentuje swą pracę.

Druh Bogdan Siwiński odbiera nagrody za "Wzorową Kronikę".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XXIII Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP i XXIII Konkurs na pamiątki, wspomnienia relacjeje i opracowania "Z Dziejów OSP" -Supraśl 2016 -.

Na łamach historii roztockiej OSP.
W dniach 23-25 września br. w Supraślu (woj. podlaskie) odbył się finał XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP , na który z całego kraju nadesłano 89 kronik w 140 tomach. Wśród tych dzieł była także kronika roztockiej OSP. Jury konkursu składające się z członków Głównej Komisji Historycznej ZOSP RP przyznało 21 pracom tytuł "Kronika Wzorowa" (niepisane I miejsce), 22 kronikom tytuł "Kronika Wyróżniająca" (niepisane II miejsce), 28 kroni
k uznano za "Kronikę Poprawną" (niepisane III miejsce), 12 prac otrzymało dyplomy za udział, a 6 nie oceniono z uwagi na to, że brały one udział w ubiegłorocznym konkursie. Podczas trzydniowego pobytu na białostockiej ziemi można było zwiedzić wiele ciekawych miejsc związanych z kulturą i historią regionu (obiekty sakralne, muzea, zamki itp.).
W kuluarowych rozmów integracyjnych z kronikarzami można było skorzystać z ich doświadczenia i cennych uwag na temat kronikarskiego rzemiosła. Miłą niespodzianką również było spotkanie z Krzysztofem Dziermą - odtwórcą głównych ról księdza w filmach "U Pana Boga w ogródku" , czy też "U Pana Boga za miedzą" opowiadających o życiu na kresach wschodnich. 
W ostatnim dniu pobytu (niedziela) w Auli MAGNA Uniwersytetu Medycznego w Pałacu Branickich w Białymstoku, po sesji popularnonaukowej na temat historii pożarnictwa i państwa polskiego dokonano podsumowania konkursu i rozdano nagrody. Roztocka kronika po raz kolejny otrzymała tytuł "Kronika Wzorowa", i po raz kolejny cała Polska dowiedziała się, gdzie działa ta specyficzna jednostka OSP.

Kronikarz OSP Roztoka dh Bogdan Siwiński.

Odbiór dyplomu i upominków za "Wzorową Kronikę"

 

 

Laureat XXIII Konkursu Kronik OSP w Supraślu.

Kronikarze woj. wielkopolskiego w Supraślu.

 

 

 

 

 

 

 

2017 rok
XIX Wojewódzki Konkurs Kronik OSP w Borku Wlkp.  oraz XXIV Ogólnopolski konkurs kronik OSP w Warszawie.

XIX Wojewódzki Konkurs Kronik OSP - Borek Wlkp. 2017 -.

Na wojewódzki finał zgłoszono 22 kroniki strażackie, księgi pamiątkowe, księgi jubileuszowe w 27 tomach, w tym: 18 kronik Ochotniczych Straży Pożarnych, 2 kroniki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, 1 kronikę Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP, 1 kronikę Oddziału Gminnego Związku OSP RP i OSP.Wśród tych prac była także kronika Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kleczewie, którą prowadzi druh Bogdan Siwiński (OSP Roztoka). Kronika otrzymała 64 pkt. - na 65 możliwych i znalazła się wśród kronik wzorowych otrzymując tym samym promocję do udziały w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Kronik OSP, który odbędzie się w dniach 14 - 15.10.2017 r. w Warszawie. 

Juury Konkursu wszystkie prace oceniło w sposób następujący:

  • 8 kronik wzorowych (50-65 pkt.), co stanowi 36,36%
  • 7 kronik wyróżniających (40-49 pkt), co stanowi31,82%
  • 6 kronik poprawnych (30-39 pkt.), co stanowi 27,27 %
Jedna kronika została sklasyfikowana jako nie spełniająca wymogów (poniżej 30 pkt.) co stanowi 4,55 %. Każdy z uczestników otrzymał dodatkowo kopię karty oceny kroniki. Podczas finału nagrodzone zostały w sumie 33 kronikarki i kronikarze oraz autorzy opracowań.
 
 

Druh Bogdan Siwiński odbiera dyplom i nagrody
 za wzorową kronikę.

Dyplom dla jednego z najlepszych kronikarzy OSP 
województwa wielkopolskiego.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XXIV Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP - Warszawa Wilanów  2017 -.

W dniach 14-15 października br. w Urzędzie Dzielnicy Wilanów odbyło się podsumowanie XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP. Na konkurs nadesłano 84 kroniki w 131 tomach, z czego Jury konkursu wyłoniło 24 kroniki wzorowe (niepisane I miejsce), 30 kronik wyróżniających (niepisane II miejsce) i 21 poprawnych (niepisane III miejsce). Wśród najlepszych prac znalazła się kronika Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kleczewie (tom 3) autorstwa dh Bogdana Siwińskiego (OSP Roztoka).
 

Druh Bogdan Siwiński odbiera dyplom za jedną z najlepszych kronik OSP w Polsce.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Druh Bogdan Siwiński wśród  kronikarzy województwa wielkopolskiego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dyplom dla jednego z najlepszych kronikarzy OSP w kraju.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2018 rok
XX Wojewódzki Konkurs Kronik OSP w Wolsztynie oraz
 XXV Ogólnopolski konkurs kronik OSP w Warszawie.

XX Wojewódzki Konkurs Kronik OSP - Wolsztyn 2018 -.

Na wojewódzki finał zgłoszono 34 kroniki strażackie, księgi pamiątkowe w 47 tomach, w tym: 28 kronik Ochotniczych Straży Pożarnych, 1 kronikę Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego, 1 kronikę Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy OSP, 1 kronikę Stowarzyszenia - Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce oraz 2 kroniki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wśród tych prac była także kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Roztoce autorstwa druh Bogdan Siwiński (OSP Roztoka). Kronika w ocenie Jury otrzymała 62 pkt. - na 65 możliwych i znalazła się w śród kronik wzorowych otrzymując tym samym promocję do udziały w XXV Ogólnopolskim Konkursie Kronik OSP, który odbędzie się w dniach 28 - 30.10.2018 r. w Warszawie.
Na powyższy konkurs zostało również wysłane opracowanie autorstwa druha Bogdana Siwińskiego pt. Druhny roztockiej OSP "Straży Widmo". Opracowanie także uzyskało pozytywną  ocenę Jury i przekazane na konkurs ogólnopolski w Warszawie. 

Bogdan Siwiński wraz z małżonką Marią na konkursie
Wojewódzkim Kronik OSP w Wolsztynie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyplom zawzorową kronikę na konkursie
Wojewódzkim Kronik OSP w Wolsztynie

Dyplom dla autora opracowania na konkursie
Wojewódzkim Kronik OSP w Wolsztynie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze opracowanie z lewej wydane w 2014 r. zdobyło III nagrodę
w konkursie ogólnopolskim w Warszawie w tymże samym roku, natomiast
drugie opracowanie (z prawej) nagrodę na Wojewódzkim Kronik OSP w Wolsztynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XXV Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP - Warszawa Wilanów  2018 -.

W dniach 28-30 września br. w Warszawie odbyło się podsumowanie XXV Ogólnopolskie-go Konkursu Kronik OSP oraz XXV Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania "Z Dziejów OSP" i XIII Konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze "Z Dziejów OSP". Wśród najlepszych prac z całego kraju znalazła się również kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Roztoce (tom 6) autorstwa dh Bogdana Siwińskiego. Natomiast na XIII Konkurs krajowy na prace popularnonaukowe i badawcze "Z Dziejów OSP" wysłane zostało także opracowanie autorstwa druha Bogdana pt. Druhny Roztockiej OSP "Straży Widmo", które otrzymało III nagrodę w kraju.
 

Druh Bogdan Siwiński na XXV Ogólnopolskim Konkursie Kronik OSP w Warszawie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Druh Bogdan Siwiński otrzymuje dyplomy i nagrody z rąk Prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

III nagroda dla dh Bogdana Siwińskiego za opracowanie "Druhny roztockiej OSP
"Straż Widmo".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dyplom dla Bogdana Siwińskiego za Wzorową Kronikę.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2019 rok
XXI Wojewódzki Konkurs Kronik OSP w Kleczewie oraz XXVI Ogólnopolski konkurs kronik OSP w Olsztynie.

XXI Wojewódzki Konkurs Kronik OSP - Kleczew 2019 -.

XXI Finał Wojewódzki XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i XXVI Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje "Z Dziejów OSP" podsumowany!!!
Do XXI Finału Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP, który się odbył 04.sierpnia 2019 r. w Kleczewie zgłoszono ogółem 22 kronik w 32 tomach z 11 powiatów województwa wielkopolskiego oraz 1 opracowanie i 1 monografię. Spośród tych kronik Jury oceniło 10 jako "Kronika Wzorowa" (wśród których znalazła się również kronika Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kleczewie, autorstwa druha Bogdana Siwińskiego). Dalej, 8 otrzymało tytuł "Kronika Wyróżniająca" i 5 tytuł "Kronika Poprawna". 18 pierwszych kronik i 2 opracowania zostały nominowane konkursu wyższego szczebla - czyli na XXVI Ogólnopolski Konkurs Kronik i XXVI Konkurs na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje "Z Dziejów OSP".
Do gościnnego miasta Kleczewa zjechało z całego województwa wielkopolskiego ogółem ponad 80 kronikarzy i zaproszonych gości. Podczas ośmiogodzinnego pobytu na ziemi kleczewskiej organizatorzy zaprezentowali gościom kilka walorów turystycznych w mieście i okolicy. Przedstawiono również multimedialnie dorobek Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego, który miał swe początki właśnie tu - na tej ziemi. Po wspólnym obiedzie Laureatom rozdano dyplomy, statuetki, upominki i gadżety reklamowe - które mają im przypominać o naszym gościnnym regionie.
 

Druh Bogdan Siwiński odbiera nagrody z rąk 
 prezesa ZOW ZOSP RP w Poznaniu
Eugeniusza Grzeszczaka za wzorową kronikę.

Od lewej: Eugeniusz Grzeszczak,  Bogdan Siwiński 
 Małgorzata Judasz oraz Dyrektor Zarządu Wykonawczego w Poznaniu Andrzej Jankowski.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dyplom za "Wzorową Kronikę".

Statuetka za "Wz. Kronikę". 

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
Najnowsze wydarzenia
 
  
 
Strona główna|Galeria|Kontakt

  © 2007 Straż Pożarna Gminy Kleczew All rights reserved.  |   on line: 1 odwiedzin: